چرا متخصصان زنان با زایمان طبیعی مخالفند/ایران بعد از برزیل رتبه دوم انجام عمل سزارین را دارد


عصر روز گذشته نشست مشترک اعضای کمیته بهداشت، درمان و سلامت فراکسیون زنان مجلس با اعضای جمعیت مامایی ایران به منظور رفع ابهامات موجود در رابطه با دستورالعمل ترویج زایمان طبیعی که پیش از این در نشست با متخصصان زنان و زایمان مطرح شده بود، برگزار شد. در ادامه، خلاصه ای از مباحث مطرح شده در این نشست آمده است.

 آقاپور، نماینده شبستر: این آخرین جلسه به منظور جمع‌بندی در رابطه با دستورالعمل ترویج #زایمان_طبیعی است و در آن مطالب بر اساس اصلاحات و اظهارنظرهایی که در جلسات قبلی صورت گرفته، ارائه می‌شود که قرار است یکی از محورهای صحبت با #وزیر_بهداشت باشد، بنابراین حتما باید انجمن مامایی نیز گزارشی را در مورد این دستورالعمل ارائه دهد که یک طرفه نباشد و انصاف و عدالت در آن رعایت شده باشد تا بتوانیم با اطمینان از آنها دفاع کنیم.

 زهرا عابدی رئیس جمعیت مامایی ایران: مفاد دستورالعمل زایمان طبیعی مشکل ندارد و تنها لازم است که وزارت بهداشت ساز و کار لازم برای نحوه اجرای آن را تعریف کند. در بند ۱۴ این دستورالعمل آمده که به لیسانسه‌های مامایی امکان انجام زایمان طبیعی در دفتر کار آن‌ها داده می‌شود که این مورد با اعتراض تعداد زیادی از #متخصصان_زنان همراه شد که معتقدند مسئولیت بروز هر گونه عارضه ناشی از این اقدام متوجه آن‌ها خواهد بود و این در حالی است که ماماها هویت مستقلی دارند و چنانچه به مادر آسیبی برسد و در محاکم قضایی حضور پیدا کرده و پاسخگو خواهند بود. می‌توان گفت تنها بندی از این دستورالعمل محل اختلاف است که به #کارانه ماماها برمی‌گردد که در تاکید کرده ۳۵ درصد از آن باید به ماماها پرداخت شود، و این در حالی است که ماماها هیچ چشم داشت مالی ندارند.

 وی در پاسخ به پرسش اولاد قباد مبنی بر نحوه تعامل ماماها و متخصصان زنان در کیس‌های های‌ریسک، تصریح کرد: ماماها چه در مراکز بستری و چه مطب‌ها تلاش می‌کنند که اقدامات مخاطره‌آمیز نداشته باشند، چرا که باید دیه پرداخت کنند و چنانچه مادری پُرخطر باشد به متخصصان ارجاع می‌دهند. در روستاها تمام اقدامات کم خطر و پُرخطر مادر به ماماها سپرده می‌شود، کمااینکه ماماها در مناطق روستایی به طور کامل دوره‌های مراقبت تا زایمان را مدیریت می‌کنند و اگر متخصصان زنان تمایل داشته باشند که در این مورد در روستاها نیز خدمات ارائه دهند از آن استقبال می‌کنیم. ضمن اینکه فراموش نشود، ماما یک آموزش‌دهنده است، آیا متخصصان در مطب‌ها و مراکز درمانی برای آموزش مادران وقت می‌گذارند؟ تعداد محدودی از ماماها ممکن است دچار تخلف شوند و از ارجاع مادر پُرخطر به متخصص ممانعت به عمل آورند، همچنین از کلمه دکتر روی تابلو مطب استفاده کنند یا خارج از شرح وظایف خود خدماتی را ارائه دهند.

در ادامه، نیلوفر قاسمی گفت: ایران بعد از برزیل رتبه دوم انجام عمل #سزارین را دارد، ضمن اینکه متخصصان از این نظر با ترویج زایمان طبیعی مخالف هستند که باعث کاهش درآمد آن‌ها شده است.
همچنین محبعلی، عصو جمعیت مامایی اظهار داشت:
هم‌اکنون فقط این ماماها هستند که در روستاها به طور دائم خدمات ارائه می‌دهند و به رغم اینکه در پی نوع فعالیتی که دارند دچار آسیب جسمانی می‌شوند، اما در طول خدمت خود هیچ‌گونه چشم داشت اقتصادی ندارند. اغلب متخصصان از شب تا صبح وظایف خود را نیز در خصوص زنان باردار به #ماماها محول می‌کنند، ضمن اینکه با وجود اینکه در سامانه وزارت بهداشت نام پزشک ثبت می‌شود، اما در نهایت ماماها باید در صورت بروز هرگونه مشکل پاسخگو باشند.
در این جلسه خطاب به رئیس فراکسیون زنان مجلس پیشنهاد شد با توجه به اینکه ما با نگاه آموزشی به دنبال کاهش مشکلات زنان هستیم، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که با کمک کمیسیون آموزش و تحقیقات ماماها به عنوان مربی بهداشت وارد مدارس و آموزش و پرورش شوند، چرا که لازم است دخترانی که در آینده مادر می‌شوند، در مرحله رشد آموزش ببینند تا بعد از ازدواج با مشکل مواجه نشوند.

در نهایت اولادقباد رئیس فراکسیون زنان مجلس بیان کرد: ما باید نشستی را در رابطه با ارائه دستورالعمل ترویج زایمان طبیعی نیز با حضور متخصصان زنان، ماماها، تیم کارشناسی تدوین‌کننده این دستورالعمل و وزیر بهداشت داشته باشیم تا در پی آن به یک اجماع و هدف نهایی به منظور تامین سلامت مادران و نوزادان برسیم.