پیشگیری از بیماری های اسکلتی با رعایت سبک صحیح زندگی


دبیر اجرایی بیست و نهمین کنگره سالانه فیزیوتراپی ایران با اشاره به لزوم پیشگیری از درمان‌های خودسرانه بیماران گفت: رعایت سبک صحیح زندگی و پرهیز از انجام حرکات نادرست مانند بلندکردن اجسام سنگین می تواند از بروز بیماری های اسکلتی جلوگیری کند.

ابراهیم انتظاری با بیان اینکه عنوان شعار کنگره امسال «فیزیوتراپی راهی است به سوی زندگی سالم» است، افزود: علت انتخاب این شعار این است که فیزیوتراپی می‌تواند در سلامت زندگی و نوع زندگی اثربخش باشد؛ اگر فرد روش زندگی صحیح از نظر رفتار، بلندشدن، نشستن، بلند کردن اجسام و کارهای روزمره را انتخاب کند، کمتر دچار بیماری‌های اسکلتی عضلانی می شود.
دبیر اجرایی بیست و نهمین کنگره سالانه فیزیوتراپی ایران و دومین کنگره بین المللی انجمن فیزیوتراپی ایران، اخلاق حرفه‌ای را یکی از محورهای اصلی این کنگره دانست و گفت: علاوه بر این موضوعاتی مانند اخلاق حرفه‌ای، فیزیوتراپی و سلامت، فیزیوتراپی در بیماری‌های لگن، فیزیوتراپی در بیماری‌های نورولوژیک و اعصاب و کاربرد الکتروتراپی، دیسپلنکشن های عصبی و عضلانی در فیزیوتراپی از دیگر محورهای این کنگره است که جدیدترین مباحث در این حوزه‌ها مورد بررسی و گفت‌وگو قرار خواهد گرفت. 
انتظاری افزود: مساله مهمی که در این کنگره بحث خواهد شد، اهمیت اخلاق حرفه ای است و تلاش داریم اعلام کنیم ما در قبال بیمار تعهد داریم و موضوعی که اولویت دارد، درمان بیمار است. 
وی گفت: باید از نظر اخلاقی ساختاری را به ‌وجود بیاوریم که از نظر انسانیت و تعهد حرفه‌ای که به جامعه داریم چه از نظر تشخیص و چه درمان به بهترین شکل عمل کنیم؛ به ‌خصوص در فیزیوتراپی که روند درمانی بیمار چندین جلسه طول می کشد. 
وی اظهارکرد: در حال حاضر امکانی در سایت انجمن ایجاد کرده ایم که مردم می‌توانند با مراجعه به این سایت، اطلاع یابند که چه افرادی صلاحیت انجام فیزیوتراپی دارند و تنها به متخصصانی که اسامی‌ آنها در این سامانه است یا عضو انجمن علمی فیزیوتراپی و یا عضو سازمان نظام پزشکی هستند، مراجعه کنند. 
انتظاری با اشاره به اینکه این کنگره در روزهای 19 تا 21 اردیبهشت ماه در هتل المپیک تهران با حضور اساتید داخلی و خارجی برگزار می‌شود، افزود: امسال برای اولین بار از دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه های علوم پزشکی واقع در شهر تهران دعوت به‌عمل آمده تا هم به عنوان شرکت کننده و هم ارائه دهنده مقاله در کنگره شرکت کنند. 
دبیر اجرایی بیست و نهمین کنگره سالانه فیزیوتراپی ایران ادامه داد: در حاشیه این کنگره شرکت‌های واردکننده تجهیزات پزشکی و شرکت‌های دانش بنیانی که تجهیزات فیزیوتراپی تولید می‌کنند، نیز حضور خواهند داشت.