مدارس متجاوز پرور/ دومینوی تجاوز به کودکان


سال 93 بود که روز نامه شرق خبر از تجاوز به 6 دانش آموز توسط مدیر مدرسه را منتشر کرد. در این گزارش آمده بود مدیر و معلم پرورشی این مدرسه توسط یک دانش‌آموز در جریان ماجرای تجاوز قرار گرفتند. دانش‌آموزی که موضوع را اطلاع داد به معلم پرورشی خود گفته بود: ناظم مدرسه در نماز‌خانه بچه‌ای را اذیت کرده و او در حال گریه‌کردن است. وقتی معلم پرورشی به محل رفت کودک را در حالی‌که لباس‌هایش به هم ریخته ‌بود، دید و بلافاصله موضوع را به پلیس و مدیر مدرسه اطلاع داد و به این ترتیب ناظم جوان بازداشت شد. هرچند در ابتدا او هیچ اتهامی را قبول نمی‌کرد اما به‌جز کودکی که وی را مورد آزار قرار داده ‌بود دانش‌آموزان دیگری نیز موضوع مشابهی را تعریف کرده و مدعی‌ شده بودند که  ناظم از آن ها خواسته‌ که در این‌باره به کسی چیزی نگوید.

سال 95 نیز  روزنامه مردم نو زنجان گزارش اذیت و آزار جنسی یک دختر دانش آموز 9 ساله روستایی توسط معلمش را منتشر کرده است. خانواده ندا در دفتر روزنامه ، نامه پزشکی قانونی ، تاییدیه معتمدین محل و شورای روستای قره محمد را به خانم حمیده بلوری خبرنگار مردم نو نشان می دهند. روز بعد خبرنگار کفش و کلاه می کند و به محل حادثه می رود : روستای قره‌محمد نزدیک زرینه‌رود نرسیده به پاسگاه توزلو. او با ندا دانش آموز 9 ساله و خانواده اش به گفت و گو می نشیند. مادر کودک می‌گوید: «ندا مدت‌ها بود که تمایلی به رفتن به مدرسه نداشت، هر روز صبح به بهانه‌ای از رفتن به مدرسه طفره می‌رفت و من او را با کتک روانه مدرسه می‌کردم. ای لعنت بر…» به گفته مادر، ندا مدت‌ها توسط این شخص تحت آزار و اذیت جسمی ‌و روانی بوده، اما از ترس تهدیدها و آبروریزی‌های احتمالی لب به سخن نمی‌گشوده است.  اما سرانجام موضوع را به مادر می گوید.

خانواده ماجرا را به رئیس پاسگاه منطقه اطلاع می‌دهند و قاضی زرینه‌رود در جریان قرار می‌گیرد و ندا به پزشکی قانونی فرستاده می‌شود. پس از استعلام پزشکی قانونی دستور بازداشت «ی-ن» صادر می‌شود. مادر می گوید : (ی-ن) به قید ضمانت آزاد شده و دوباره به روستا بازگشته. او جلوی خانه ما رژه می‌رود و ما را مسخره می‌کند. دیگر خسته شده‌ایم. ندا انگشت‌نمای اهالی منطقه شده است. نمی‌دانیم چه بکنیم. هر کجا می‌رویم حرف این ماجراست، اما کسی پاسخ گو نیست…

انتهای سال 95 نیز با فاجعه ای رو به رو شدیم؛ سعید طوسی، معلم قرآنی که به دانش آموزان خود تعرض می کرد! گر چه پرونده این متجاوز اقرار خود شخص و شاهدین زیادی را به همراه داشت اما به دلایل نا معلوم مختومه اعلام شد و تنها به توبه نامه ای از شخص متخلف افاقه کردند!

حالا هم شاهد هستیم که یک ماجرای جدید در دبیرستانی پسرانه  و آزار و اذیت چند دانش‌آموز در مدرسه‌ای در غرب تهران که با انتشار خبر و تصویر معلم آزارگر، در ٢٤ساعت گذشته همراه بود، رخ داده است. ماجرا از این جا شروع شد که دو روز پیش خبرآنلاین،‌ در گزارشی کوتاه خبر داد: «یکی از مسوولان دوره اول دبیرستان پسرانه یک مجتمع آموزشی غیرانتفاعی در منطقه ۲ تهران، با آزار جنسی گروهی از دانش‌آموزان، باعث شکایت پدرومادر این بچه‌ها شده است.» دقایقی بعد، خبرآنلاین ویدیویی منتشر کرد از جلسه گروهی از والدین دانش‌آموزان با یک مدیر منطقه‌ای آموزش‌و‌پرورش؛ والدین به این مدیر اعتراض داشتند که چرا از شمار دقیق تعرض‌ها باخبر و حامی خانواده‌ها نیست- مدیر مزبور هم از خودش دفاع می‌کرد.

این معاون‌آموزشی با شکایت بیش از ۴۰ نفر از اولیای دانش‌آ‌موزان همان روز حوالی ساعت ۱۰صبح توسط پلیس امنیت بازداشت شده است و  بنابر اطلاعات به دست آمده پس‌از این‌که خانواده‌های دانش‌آموزان با عصبی‌شدن فرزندان‌شان و افشاگری آن‌ها از این آزار جنسی باخبر شده‌اند، یک روان‌کاو از سوی آموزش‌وپرورش در مدرسه معین مستقر شده و درخلال گفت‌وگوهای دانش‌آموزان آسیب‌دیده با روان‌کاو روشن شده متهم اصلی پرونده، به دانش‌آموزان مشروب و سیگار می‌داده،  برای‌شان فیلم‌های‌ مستهجن می‌فرستاده و علیه آن‌ها آزار جنسی روا می‌داشته. اما گویا خود بچه‌ها مدعی‌اند اتفاقات بیش‌تری رخ داده است.  والدین دانش‌آموزان معتقدند برخی از این آزارهای جنسی در اتاقی در مدرسه در مجاورت اتاق مدیر مدرسه روی داده است. مدیر مدرسه هم از کار برکنار شده است. این طور که معلوم است معاون‌آموزشی دبیرستان معین از حوالی آبان و آذر سال گذشته این آزارهای جنسی را آغاز کرده و پس‌از نوروز نیز به‌بهانه اردوهای مرور دروس، برخلاف ابلاغیه‌های آموزش‌وپرورش درباره اردوهای دانش‌آموزی،‌ دانش‌آموزان را به شرکت در اردوهایی در کردان کرج و … تشویق می‌کرده و برخی از آزارها در این اردوها رخ داده است. 

والدین شاکی این پرونده خواستار اشد مجازات برای متهم اصلی پرونده، پلمب‌شدن مدرسه و برگزاری کلاس‌های آسیب‌شناسی برای فرزندان آسیب‌دیده‌شان هستند.  بنابر اطلاع ما، متهم اصلی پرونده نزد پلیس امنیت و با حضور خانواده دانش‌آموزان، به اعمال‌اش اعتراف کرده. اما گویا در آموزش‌وپرورش به جرایم کم‌تری اعتراف داشته است.

واکنش مردم

ماجرای آزار و اذیت این دانش‌آموزان که پدر و مادرهایشان، آن را خبری کرده و کار را به بازداشت معلم آزارگر، توقف فعالیت مدرسه، احتمال سوال از وزیر آموزش و پرورش در مجلس و… کشانده، حالا به پربیننده‌ترین خبر سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است. مادر و پدر‌هایی که فرزند دانش‌آموز دارند، اما با دیدن فیلم اعترافات معاون آموزشی مدرسه به آزارهایش، ترس به دلشان راه داده‌اند. آن‌ها می‌گویند، شنیدن این‌که هرچند وقت یک‌بار در مدارس آزار فیزیکی و جنسی اتفاق می‌افتد، آن‌ها را نگران کرده است. در توییتر نیز کاربران با هشتگی به نام تجاوز به دانش‌آموزان واکنش های بسیاری را به این فاجعه نشان دادند. تعداد زیادی از این کاربران مادران و پدرانی بودند که خودشان دانش آموز دبستانی و دبیرستانی داشتند. آن‌ها نگرانی های شان را در غالب توییت‌های‌شان به همدیگر منتقل می کردند. بخش دیگری از کاربران درباره توقف سند 2030 در ایران اظهار ناراحتی کرده بودند. در این طرح به دانش آموزان و کودکان راه های مراقبت از خودشان در برابر تجاوز و تعرض های جنسی آموزش داده می شود اما نکته قابل توجه این است که حالا که چنین آموزش هایی در مدارس وجود ندارد ،خانواده ها خودشان باید در آموزش این مفاهیم به بچه های‌شان پیشقدم شوند و راه های درست انتقال آن را یاد بگیرند.

«شبنم» یکی از این مادران است؛ او در این‌باره نوشته است: «این ماجرای تجاوز به دانش‌آموزان برای شما که فقط خبر رو میخونین، یه چیزه برای مایی که بچه‌داریم، اما یه کابوس هولناک تموم‌نشدنی. خدایا چه کار کنیم؟»

«میرا» هم در این‌باره نوشته: «توییتر پرشده از نگرانی والدین یا روایت‌هایی از دلشوره‌های والدین درباره تجاوز به دانش‌آموزان. به جای این همه ابراز نگرانی، حداقل همت کنید و خودتان به کودکانتان آموزش دهید. ده‌ها کلیپ و محتوای مفیدروی نت وجود دارد که خانواده‌ها می‌توانند کودکانشان را آگاه کنند.» «امیر» هم که پدر یک دانش‌آموز است، در توییتر در این‌باره نوشته: «آموزش جنسی به کودکان را والدین شروع کنند تا مجبور نباشند از ناظم و… بیاموزند. مصادیق تعرض جنسی را آموزش دهیم. تابوی سکس را بشکنیم تا قربانیان لب به سخن باز کنند.»

 

واکنش معلمان

علاوه بر کاربران و مسئولان، معلمان هم دیروز در این‌باره واکنش نشان دادند. یک معلم مدرسه در تهران در این‌باره نوشته است: «من دبیر آموزش‌وپرورشم، ٣٠‌سال سابقه خدمت در دبیرستان و متوسطه اول و دوم دارم این کلیپ تجاوز به دانش‌آموزان را می‌بینم و اشک می‌ریزم، چراکه در این ٣٠سال من و تمامی همکارانی که در کنارشان بودم، جز صداقت و پاکی و تلاش و عشق به دانش‌آموزانی که مثل بچه‌های خودمان بودند و درنهایت داشتن وجدانی آسوده نیت دیگری نداشتیم. من چطور به والدین جامعه بگویم که این فرد متجاوز معلم نبوده بلکه یک حیوان خبیث و یک موجود پست که حتما از خانواده منحرفی بوده، خود را به شکل معلم درآورده. مطمئنا تمامی معلمان پاک‌طینت خواهان شدید‌ترین برخورد با این حیوان‌صفت هستند تا حداقل از یک‌میلیون فرهنگی پاک و صادق اعاده حیثیت شود.»

بعضی دیگر از معلمان، اما از لزوم آموزش‌های جنسی به دانش‌آموزان گفتند. محمدرضا نیک‌نژاد، معلم و کارشناس آموزشی با بیان این‌که در تمام جهان آمار تجاوز به کودکان خردسال با میانگین سنی ۹‌سال وجود دارد و بسیار تکان‌دهنده است، در این‌باره گفته: «آمار‌ها حاکی از آن است که از هر چهار دختر و از هر ۶ پسر، یک‌نفر مورد تجاوز قرار می‌گیرد، اما جایگاه مدرسه در این میان کجاست؟ مسأله مهم آن است که با وقوع چنین اتفاقاتی امنیت روانی، جسمی و فیزیکی که دانش‌آموز باید در مدرسه داشته باشد، خدشه‌دار می‌شود. هرچند ۱۰۸‌هزار مدرسه در سراسر کشور داریم که ۱۳.۵‌میلیون نفر دانش‌آموز را در خود جای داده‌اند و یک‌میلیون معلم و همکار فرهنگی در آن فعالیت می‌کنند و نظارت بر این‌ها کار بسیار دشواری است.» 

به گفته او: «انسان‌ها پیچیدگی‌های خود را دارند و نمی‌شود از ظاهرشان قضاوت کرد که چه در درونشان می‌گذرد، به همین خاطر لازم است به روند گزینش‌ها به صورت جدی توجه شود. در حادثه‌ای که اخیرا اتفاق افتاده، نوع برخورد ما می‌تواند برای اتفاقات احتمالی آینده تعیین‌کننده باشد. مشابه چنین اتفاقی دو سه‌سال گذشته در مدرسه‌ای در شهرک غرب اتفاق افتاد و معاون مدرسه به چند نفر از دانش‌آموزانش تعرض کرده بود. پرونده وی سروصدایی به پا کرد، ولی دیگر نه رسانه‌ها و نه مسئولان پیگیری نکردند که آخر و عاقبت این معاون خاطی چه شد. آموزش‌وپرورش وظیفه دارد سرانجام چنین پرونده‌هایی را برای حفظ امنیت اطلاع‌رسانی کند.»

او با بیان این‌که تا موقعی که ندانیم در پیکره جامعه این اشکالات و درد‌ها وجود دارد و تخلفاتی صورت می‌گیرد، نمی‌توانیم هوشیاری لازم را حفظ و برای آن چاره‌اندیشی کنیم، گفت: «باید این مسائل آن‌قدر بازگو شود که خانواده‌ها هوشیار شوند و رسانه‌ها پیگیر باشند. رسانه باید حداقل در مواردی که امکان آن وجود دارد، پیگیری کند.» 

تنها بخشی از آزار و اذیت دانش‌آموزان رسانه‌ای می شود

طبق ادعای خانواده‌ها، هشت دانش‌‌آموز روانکاوی شده‌اند که به هر هشت نفر تعرض شده است. روز شنبه وقتی مادران و پدران و کودکان آزار دیده در مدرسه تجمع کردند و میان آن ها و آزارگر درگیری اتفاق افتاد که در نتیجه این درگیری پلیس نیز به ماجرا ورود کرد و آزارگر دستگیر شد. قرار است پرونده تعرض به دانش آموزان در مجتمع قضایی بعثت بررسی شود. در کنار خانواده دانش آموزان آزاردیده، سیستم حقوقی آموزش و پرورش نیز به عنوان شاکی شکایت خود را از این فرد ثبت کرده است.

کوهستانی، مدیر آموزش‌ و پرورش منطقه دو شهر تهران اعلام کرده که معاون آزارگر برای ورود به مدرسه غیردولتی گزینش شده بود و حتی قرار بوده به عنوان یک نیروی قوی به پرسنل مدرسه برای خدمت به دانش آموزان تلاش کند. سال تحصیلی‌ای که در حال تمام شدن است، اولین سال تحصیلی بود که این آزارگر در آن به عنوام معاون انضباطی فعالیت می کرد و سال های گذشته را در مدارس دیگر بود که معلوم نیست به چه دلیلی او قصد جابه‌جایی به این مدرسه را داشت.

حالا اطلاعات اين آزارگر را به گزینش آموزش و پرورش داده اند تا آزارگر دیگر نتواند در هیچ مدرسه دیگری فعالیت کند. تسنیم در بخشی از خبر می نویسد: تنها بخشی از ماجراهای آزار و اذیت های جنسی دانش آموزان در مدارس در رسانه ها منتشر می شود و در این موضوع مدرسه به عنوان جایگاهی امن برای آموزش و تربیت دانش آموزان مورد سوالات متعدد قرار می گیرد.

جامعه ما بیمار است

امان الله قرایی مقدم نیز در این باره می گوید: «علت این مسئله ترکیبی از خشونت رایج شده در جامعه ما و محرومیت جنسی افراد دانست که می خواهند به هر طریقی این محرومیت را برطرف کنند. متاسفانه باید گفت رذالت و بی شرمی در جامعه ما افزایش پیدا کرده است. حتی در استان های فوق العاده سنتی ما که مجازات روابط جنسی آزادانه مرگ است هم این مسائل هست چرا که افراد باید به طریقی غریزه جنسی خود را برطرف کنند. جامعه دچار آنومی( بی نظمی) اجتماعی شده است. جامعه ما بدل به یک جامعه بیمار شده است علت آن هم محرومیت از رفع غریزه جنسی است. 12 میلیون جوان ما ازدواج نکرده اند. از طرفی ضعف معنوایت و شیوع بی اعتقادی هم در این بحث تاثیرگذار است. افراد به هیچ چیزی اعتقاده ندارند و هیچ چهارچوبی برای خود در نظر نگرفته اندو این مسئله شیوع خشونت های جنسی را تشدید می کند.»

در جامعه کنونی، اگر فردی در کودکی مورد تجاوز قرار نگیرد، در دوران مدرسه آژانس و تاکسی او را ندزدد و به او تجاوز نکند، در نوجوانی و در دوره دبیرستان حتما مورد تجاوز قرار خواهد گرفت و این سیکل باطل تجاوز و تربیت متجاوز، دوره این است که ما چندین سال است با آن دست و پنجه نرم می کنیم. وقتی معلوم شد بیجه و خفاش شب خودشان قربانیان تجاوز در کودکی هستند و کارشناسان اظهار داشتند که در بیشتر اوقات فردی که در کودکی مورد تجاوز قرار می گیرد در آیند متجاوز خواهد بود، معلوم شد که فرزندان ما در مدرسه چه چیز را تعلیم میبینند و چگونه تربیت می شوند!