قربانیان تعرضات جنسی با metoo# فریاد میزنند


در مهرماه سال قبل موج هشتگ های MeToo# یا #من_هم، توییتر را در بر گرفت و تبدیل به صدای زنان و بعضا مردان آزاردیده سراسر دنیا شد. هزاران زن و مرد  با دو کلمه «من هم»، از تجربه های شخصی آزار و اذیت جنسی نوشتند. این جنبش در واکنش به رسوایی تهیه کننده بزرگ هالیوود «هاروی واینستین» که به آزار جنسی متهم شده، راه افتاد. تا جایی که «آلیسا میلانو» بازیگر آمریکایی در توییتی نوشت :«پیشنهاد یک دوست: اگر همه زنانی که مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته اند در استاتوس خود بنویسند «من هم»، وسعت این معضل به چشم خواهد آمد» و شروع کننده این موج جهانی شد. این در حالی است که مجله تایم

چهره سال خود را زنانی انتخاب کرده که سکوتشان را درباره آزار جنسی شکسته‌اند.

حالا از ابتدایی ترین ساعات انتشار خبر تجاوز به دانش آموزان مدرسه معین تا همین حالا، بخش زیادی از کاربران ایرانی در توییتر به این جنبش پیوسته‌اند و سعی در روایت کردن آزارهایی دارند که روح و روان آنها را در سال‌های اخیر تحت شعاع خود قرار داده است.
 اهمیت این ماجرا از آنجایی است که ابراز کردن آزار جنسی در جامعه ایران، می‌تواند راه برای آن دسته از کسانی که در معرض آزار و تعرض قرار دارند و پیگیری نمی‌کنند، باز کند. برای آشنایی بیشتر با این هشتگ به بیان چند مورد از توئیت های کاربران توئیتر می پردازیم؛

دختری نوشته است: « سیزده سالگی توسط برادر همکسلاسیم بهم تجاوز شد. شرمساری و اینا به درک، به هر کی گفتم حتی روانشناسهم رفتم بهم یه نگاه کثیف داشت و خواست ازم یو استفاده کنه. من یه روز او پسرو با دستای خودم می کشم.»

پسری درباره این موضوع نوشته است:« تجربه شخصی من در حد تجاوز نبوده و مربوط به سال های دبیرستانمه، بیشتر توی اتوبوس که شلوغ بود و مردها خودشون رو به من میچسبوندن، یک بار همپیرمردی شبیه درویش ها هر 10 ثانیه یکبار خودشون نزدیک من می کرد. خیلی خجالت کشیدم.»

پسره دیگری درباره هشتگ « می تو» نوشته است: « هشتگ « می تو» زخم بزرگی است که آثارش بر تن جامعه باقی خواهد ماند تا زمانی که آموزش لازم در این حوزه وجود نداشته باشد.»

دختری درباره تجربه آزار جنسی خود نوشته است:« استاد موسیقی ام وقتی 14 سالم بودهر وقت کلاس خلوت بود می اومد و کمرم را می گرفت که نت ها را برام بخونه و من تو اون سن اصلا معنی چنین تماسهایی رو درک نمی کردم. چه بسا اگر قبل از کلاس والدینم بهم آموزش می دادن اون فرد اینجوری ماها رو بغل نمی کرد.»

دختر دیگری نوشته است:« توی ۸سالگی چندین بار توسط یکی از آشناهامون مورد تجاوز قرار گرفتم.  حتی وقتی هم به مامانم گفتم منو مقصر دونست تا ۱۸سالگیم یه شب در میون خواب تجاوز میدیدم و از جسمم و زن بودنم بیزار بودم هر مردی نزدیکم میشد فک میکردم قراره آزارم بده.  اما الان تو۲۱سالگی میگم که من قربانی تجاوزم»

دختره دیگری در باره نوشته است:« یه خیاط تو محلمون بود.گاهی زیپی مانتویی چیزی میدادم بهش برای تعمیر،اخرین بار موقع پرو مانتو اغضای بدنم فشارداد… ! سریع پولشو گذاشتم رو میز فرار کردم. چند وقت بعد این اتفاق برای دختر همسایه افتاد،ولی فرار نکرد، شکایت کرد مغاز ر پلمپ کردن.»

پسری نوشته است:« ۲۵ سال پیش دو بار مورد آزار جنسی قرار گرفتم. با جزئیات کامل هنوز یادمه و هنوز به هیچ‌کس نگفتم.»

دختر دیگری می نویسد:« اعتراف ميكنم ١٥ ساله بودم و دروازه بان هندبال ؛ مربيمون توى رختكن وقتى تنها بوديم محكم منو به كمد چسبوند و سعى داشت به بدنم دست بزنه. انقدر وحشت زده فرار  كردم كه وسايلم جا موند و ديگه هرگز سر تمرين نرفتم.»

پسری نوشته است:« اینو دوست دارم بگم درست شبی که پدرمو خاک کردیم,نصف شب توسط پسرداییم اتفاق افتاد.

پسر دیگری نوشته است:« منم‌یبار تو ۱۵سالگی مورد آزار جنسی قرار گرفتم.یه سالی گذشت تا شبا کابوسش رو نبینم.هنوزم بعضی وقتا که یادم میفته غمگین میشم،خرد میشم.  یه مرد۳۰ساله تو محلمون گفت میتونی از سوپر مارکت محل واسم چنتا نوشابه بگیری بیاری خونمون بدی.وقتی بردم خونشون بهم تجاوز کرد.»

دختری نوشته است:« هیچوقت یادم نمیره اون مرد تو اون کوچه باریک چیکار کرد باهام.  نون دستم بود ، صبح زود ، دختر۹ ساله…»

پسری نوشته است:« وقتی بچه بودم یه نون خشکی تو محلمون بود، داشتم تو کوچه بازی میکردم که دست رو دهنم گذاشت و منو برد تو کوچه بن بست و دهنمو با دستش بست و دست به جاهای حساس بدنم زد و به دلیل رفت و آمد پیش اومده ولم کرد منم گریه کنان رفتم خونه و هرچی پرسیدن از ترس نتونستم تو خونه چیزی بگم»

البته این فضا تا کنون با واکنش های فراوانی رو به رو بوده است. از یک‌طرف گروهی معتقدند این فضای ایجاد شده ممکن است، با واکنش‌های قهری بالایی علیه معترض همراه شود. از سوی دیگر برخی می‌گویند این جریان باید به مطالبه‌گری در جامعه ایران بدل شود که در ابتدا تابوی صحبت کردن از این آزار ها بشکند و از سوی دیگر بتواند زمینه‌ساز ارائه آموزش‌های رسمی به کودکان، والدین و کادر آموزشی مدارس شود.

اما خیزش آرام metoo که در شبکه‌های اجتماعی روی داده و مردان و زنانی که در کودکی مورد آزار یا تعرض جنسی قرار گرفته‌اندرا راوی  آن روزها و حادثه‌ها کرده است؛  تبدیل به یکی از فراگیر ترین موج‌های جهانی علیه آزار و تعرض جنسی شد.