صنعت اسباب بازی ایران نیازمند خلاقیت است


فاطمه ذوالقدر روز دوشنبه در حاشیه نهمین نمایشگاه بین المللی مادر، کودک و نوزاد با بیان این مطلب افزود: صنعت کشور در تولید اسباب بازی ضعف هایی دارد که مهمترین آن نبود خلاقیت و نوآوری است.
وی برگزاری نمایشگاه ها را یک گردهمایی برای تولیدکنندگان و بازدیدکنندگان دانست که می توانند نسبت به جمع آوری ایده ها و طرح های گوناگون برای تولیدات بهتر و بیشتر اقدام کنند.
ذوالقدر پیشنهاد داد تا در نمایشگاه های مرتبط با خانواده و کودکان، کارگروه های تخصصی به منظور کشف نیروهای خلاق، کارآفرین و زنده کردن بازی های سنتی شکل گیرد تا شاهد تحول و پیشرفت در صنعت اسباب بازی کشور باشیم.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ردیف بودجه ای برای حمایت از تولید محصولات فرهنگی که نیازمند حمایت هستند نیز دیده شده است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی تخصیص آن به واجدان شرایط است.
وی از تشکیل کمیته فضای مجازی در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خبر داد تا بیشتر از گذشته ضمن رصد و آسیب شناسی این حوزه، شاهد برنامه ریزی های هدفمند و پایه ای به منظور حضور هوشمندانه در فضای مجازی باشیم.

* پیشرفت 50 درصدی تهیه اطلس وضعیت زنان و خانواده 
طیبه سیاوشی، رئیس کمیته ورزش، جوانان و خانواده کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه نمایشگاه مادر و کودک گفت: بر اساس بازدید صورت گرفته از اطلس وضعیت زنان و خانواده باید بگویم که تهیه و تدوین این اطلس افرون بر 50 درصد از سوی معاونت زنان ریاست جمهوری پیشرفت داشته است‌.
سیاوشی گفت: متاسفانه بعد از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز یک اطلس و آمایش از وضع زنان کشور نداریم و توجه به تهیه اطلس وضعیت زنان برای ششمین بار در موارد قانون برنامه ششم توسعه دیده شده تا نسبت به توسعه حضور و بروز زنان هم در بعد اجتماعی و هم اقتصادی بیش از پیش توجه شود.
این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فرصت های محدودی به زنان کشور از سوی بخش حاکمیتی کشور داده است، تصریح کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی اداری در پایان دولت یازدهم باید 30درصد از فرصت های مدیریت اداری کشور در اختیار زنان و جوانان قرار بگیرد که متاسفانه باید بگویم تاکنون چنین نشده است.
وی با بیان اینکه فقط 10 درصد اشتغال بازار در اختیار زنان است، افزود: حضور بیشتر زنان در عرصه های مدیریتی کشور نیازمند حمایت حاکمیت است به طوری که بر خلاف دیگر کشورها شاهد هستیم که فقط 6 درصد مجلس شورای اسلامی در اختیار زنان است.
نهمین نمایشگاه بین المللی مادر، نوزاد و کودک از 15 شهریور آغاز به کار کرد. این نمایشگاه امروز – 19 شهریور- به کار خود خاتمه داد.