روند رو به رشد آسیب‌های اجتماعی در زنان/چرخه حمایت از افراد در معرض آسیب ناقص است


اکبر نعمتى با بیان و تشریح عملکرد سازمان متبوعش در سامان سرای لویزان و رسیدگی به وضعیت بانوان آسیب دیده پایتخت که توسط گشت‌هاى فوریت خدمات اجتماعی به این سامان‌سرا ارجاع داده می‌شوند، گفت: قاطعانه می‌توانم بگویم که سازمان خدمات اجتماعى‌‎ در حوزه  ساماندهی آسیب‌های اجتماعی تنها است و یاری‌گری ندارد؛ چراکه اگر پروسه حمایت از زنان و مردان آسیب‌دیده تکمیل بود الان شاهد افزایش آسیب‌های اجتماعی در کلانشهر تهران نبودیم.

‌‎وی با اشاره به چرخه ناقص حمایت از افراد در معرض آسیب و آسیب دیده و گلایه از عدم حضور ارگان‌های همکار و دست‌اندرکار در این حوزه افزود: سرنوشت فرایند چرخه ساماندهی معتادان متجاهر، افراد کارتن‌خواب، متکدیان و تمامی افراد جامعه هدف را با اتحاد و همدلی ١٢ ارگان فعال رقم می‌خورد.

‌‎نعمتی در تشریح ماموریت‌های ذاتی سامان سرای لویزان بیان کرد: ‌‎طبق اسناد فرادستی و مستندات قانونی سامان سرای لویزان مرکز نگهداری موقت افراد آسیب دیده و جامعه هدف است. اما متاسفانه به دلیل عدم ورود جدی و اثر گذار دستگاه‌های ذیربط در امر ساماندهی آسیب‌ها و بار سنگین مدیریت اجتماعی شهر تهران در این امر، وظایفی غیر از آنچه در حوزه‌ی اختیارات این مرکز است به ما از طریق مسئولان قانونگذار و فرادست محول می‌شود که ما به ناچار موظف به پذیرفتن آن‌ها می‌شویم.

‌‎این مقام مسئول در شهرداری تهران گفت: اگر مدیریت شهری از چتر حمایتی استانداری، فرمانداری، وزارت کشور، ستاد مبارزه با مواد مخدر، پلیس پیشگیری، اورژانس تهران، وزارت بهداشت و درمان ، بهزیستی تهران، کمیته امداد امام خمینی(ره) و دیگر نهادهای مسئول در امر حمایت از افراد آسیب‌دیده، بهره‌مند شود و  هرکدام از این ارگان‌ها ماموریت محوله خود را به نحو احسن انجام دهند، می‌توان کارنامه‌ی درخشان در حوزه ی اجتماعی ارائه کرد.

‌‎سرپرست سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه ٥٠ تا٦٠ درصد مددجویان پذیرش شده در مددسرای خاوران ، سامانسرای اسلامشهر و دیگر مراکز از شهرستان‌هاى دیگر به پایتخت آمده‌اند، گفت: امر موفقیت‌آمیز ساماندهی آسیب‌های اجتماعی، مستلزم همکاری‌های فرابخشی و فراسازمانی است که امیدوارم با نظارت دولت، شورا و مجلس شورای اسلامی دستگاه‌های اجرایی، قضایی و انتظامی به همکاری و هماهنگی بیش از پیش فراخوانده شوند تا وضعیت اسفناک آسیب‌های اجتماعی التیام بیابد.

‌‎اکبر نعمتی افزود: شیوه جمع‌آوری و ساماندهی متکدیان و افراد بی‌خانمان شهر تهران به هیچ وجه جوابگو نیست و پروسه ناقصی را طی می‌کند، چراکه مددجو از طریق گشت فوریت خدمات اجتماعی جذب می‌شود و پس از طی فرایند مشخصی بعد از بهبودی باید مرحله توانمندسازی و اشتغال‌زایی وی توسط دیگر نهادها انجام شود و به آغوش خانواده بازگردد که متاسفانه به دلیل عدم حضور نهادهاى موصوف، مددجو مجددا به چرخه ناقص ساماندهی بازمی‌گردد و همچنان لکه‌ی سیاه آسیب‌های اجتماعی بر پیشانی این کلانشهر خودنمایی می‌کند.

‌‎ سرپرست سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران، اتحاد، همفکری و پرهیز از نگاه جریانى و حزبى یا جناح سیاسی، تدابیر ویژه‌ی امنیتی و اجتماعی را از عوامل مهم و حیاتی عنوان کرد و افزود: با توجه به این موضوع و روند رو به رشد آسیب‌های اجتماعی در جامعه و بالاخص زنان، این سیاهی‌ها زیبنده شهر تهران نیست.

‌‎نعمتی با اشاره به نقش مسئولیت اجتماعی(csr) و تلفیق آن با مبحث آسیب‌هاى اجتماعى، گفت: ما می‌توانیم از ظرفیت بعضی از بنگاه‌هاى اقتصادى در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی استفاده نماییم و به آن‌ها خدمات اجتماعی ارائه کنیم و این موضوع نباید با نگاه صرف بهره‌گیرى از مسئولیت اجتماعى بنگاه‌ها بدون رویکرد اجتماعى اقتصادی به عنوان درامد اشتباه گرفته شود.