دشمن دخانیات را در فهرست تحریم قرار نمی دهد


محمدرضا مسجدی شامگاه جمعه در همایش ملی پیشگیری از استعمال دخانیات(پاد) که در سالن همایش های دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ورامین برگزار شد، 

اظهارداشت: دشمنان ایران اسلامی در مقابله با پیشرفت های نظام ، جوانان و آینده سازان کشور را هدف قرار داده اند ، چرا که دخانیات، نیروی جوانی را هدر داده و مشکلات اجتماعی را افزایش می دهد.

وی تصریح کرد: در تمامی تحریم های ناجوانمردانه استکبار علیه ایران اسلامی ، هیچ گاه دخانیات در لیست تحریم ها نبوده، چرا که دخانیات نیروی جوانی را منفعل می کند.

وی افزود : در بررسی های به عمل آمده ، روزانه 3 میلیارد تومان خرج مصرف قلیان می شود که جز بیماری های ریوی و افزایش روزافزون سرطان ، چیز دیگری به همراه ندارد.

دبیرکل انجمن مبارزه با دخانیات تصریح کرد: سالانه یک میلیارد دلار در کشور صرف مصرف و استعمال دخانیات می شود که 70 درصد این مبلغ ، نصیب کشورهای خارجی می شود.

مسئول دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت نیز در این همایش با اشاره به لزوم آگاه سازی نسل جوان از خطرات استفاده از دخانیات ، از زیان یکصد هزار میلیارد تومانی کشور درسال از محل درمان بیماری های ناشی از مصرف دخانیات خبر داد.

بهزاد ولی‌‌زاده افزود : استفاده بی رویه و خارج از عرف قلیان در جامعه و خانواده ها ، خطری است که زنگ آن سال ها قبل به صدا در آمده ، موادی که تنباکوی آن در کارخانه های صنعتی تولید می شود و ضرر آن به مراتب بیشتر از استعمال سیگار است.

وی تصریح کرد: مصرف قلیان ، دروازه استفاده از سیگار و گرایش به سمت مواد مخدر است.وی بیان کرد: مهمترین اقدام در مقابله با مصرف دخانیات ، پیشگیری است و این مهم جز با آگاهی بخشی به نسل جوان میسر نمی شود.

ولی زاده با بیان این که بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت سالانه 6 میلیون نفر بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند، گفت : وزارت بهداشت با تمام توان ، طرح پیشگیری از مصرف دخانیات تا رسیدن به نتیجه مطلوب کاهش تقاضای مصرف ادامه می دهد.در پایان این همایش ، از فعالان عرصه مبارزه با استعمال دخانیات شهرستان ورامین تقدیر به عمل آمد.