خودداری پُست بین‌المللی DHL از حمل پُستی دارو به ایران


دکتر کیانوش جهانپور درباره برخی کمبودهای دارویی کشور اظهار داشت: اول این توضیح، که کمبود دارو به معنای نایاب بودن دارو نیست، زیرا نایاب بودن دارو یعنی اینکه اصلاً چنین دارویی در کشور نیست، و ما هم اکنون بیش از 2500 قلم دارو داریم که به هیچ عنوان دارویی نایاب نیست بلکه بین 40 الی 50 دارو کمبود است.

وی درباره تعریف کمبود دارو نیز توضیح داد: کمبود دارو یعنی اینکه این داروها به میزان ذخیر چند هفته وجود دارد و فقط در داروخانه‌های منتخب توزیع می‌شود، مثلاً در اصفهان برای تهیه داروی «وارفارین» باید به داروخانه سجاد مراجعه کرد که چنین داروخانه‌های منتخبی در تهران و دیگر شهرها نیز تعیین شده است.

پزشکانی که از تجویزهای خود دفاع نمی‌کنندسخنگوی سازمان غذا و دارو درباره روند جدید تجویز داروهایی که در فهرست دارویی کشور نیست، عنوان کرد: از تیرماه بخشنامه ای صادر شد مبنی بر اینکه اگر پزشکی برای بیماری دارویی تجویز کند که در فهرست دارویی ایران نباشد و جزو لیست داروهای ممنوعه برای تجویز باشد، باید برای این تجویز در کمیسیون مربوطه دارویی دفاع کند و آن زمان این دارو پس از تایید کمیسیون مربوطه به صورت تک نسخه‌ای تهیه می‌شود.

جهانپور در پاسخ به این پرسش که آیا در این مدت پزشکی داشتید که برای چنین تجویزهای بیاید و در این کمیسیون دفاعیه خود را ارائه کند، گفت: تاکنون هیچ پزشکی چنین دفاعی از تجویزهای خود نکرده است و هنوز هم برخی بیماران براساس تجویزهای این پزشکان، مجبور به تهیه داروهایی غیربیمه‌ای و حمایتی می‌شوند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو همچنین درباره روند چگونگی تامین و توزیع دارو تصریح کرد: چرخه تهیه دارو از تولید تا واردات و حتی صادارت دارو همانند دیگر کالاها نیست و حساسیت برای تامین دارو به واقع بسیار متفاوت است، زیرا هر لحظه در تهیه دارو اتفاقی رخ دهد که برای آن چاره اندیشی می‌شود.پُست بین‌المللی DHL با تحریم‌های ترامپ همراه شد!

جهانپور در مصداقی برای کمبود دارو خاطرنشان کرد: مثلاً به تازگی توزیع یک دارو به تاخیر افتاده است که وقتی با شرکت پخش آن ارتباط برقرار شد عنوان کردند که پُست بین‌المللی DHL به دلیل تحریم ترامپ از حمل پُستی دارو خودداری کرده است و ما نیز برای این اتفاق در حال تدبیر و راهکاری هستیم یعنی در حوزه کمبود داروها کسی بی‌تفاوت نخواهد بود.