حمله چند باره وزیر بهداشت به سازمان تحت نظر وزارت کار/هاشمی:تامین اجتماعی از حاشیه نشین‌ها حق بیمه می‌گیرد و خدمات نمی‌دهد


فتو لند/دعوای دو وزیر کابینه یازدهم پایان یافته؟ به نظر سادگی‌ است اگر تصور کنیم این دعوا پایان یافته و در سال ۹۷ ادامه نخواهد یافت؛ این را می‌شود از گوشه و کنایه‌های دو وزیر به یکدیگر دریافت.
نبردی که حالا مدتی ا‌ست یکی از محل‌های درگیری آن به وضوح مشخص شده است. بحث تبصره ماده هفت قانون تأمین اجتماعی که به تبصره «نُه/ بیست‌وهفتم» مشهور است و بر اساس آن، می‌بایست «نُه/ بیست‌وهفتم» از ۳۰ درصد حق بیمه پرداختی کارفرمایان به صندوق تأمین اجتماعی، به بخش درمان اختصاص بیابد.

سید حسن هاشمی امروز بار دیگر در  بازدید از بیمارستان در حال ساخت خیریه الغدیر بومهن به سازمان تامین اجتماعی تاخت و اظهار کرد: تامین اجتماعی در مناطقی مانند شهرستان پردیس، بیمه شده زیادی دارد و از آنها حق بیمه دریافت می کند اما حتی یک تخت بیمارستانی هم ندارد، مشکلات درمانی پردیس، بومهن و جاجرود با راه اندازی بیمارستان خیریه الغدیر حل نمی شود و لازم است که با توجه به افزایش جمعیت پردیس به 600 هزار نفر در سالهای آینده، تمهیدات تامین زمین مورد نیاز بیمارستانی با تعداد تخت های بیشتر از سوی استانداری اندیشیده شود.

وی افزود:گفته می شود ایجاد شهرستان پردیس یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است اما این شهر بسیاری از زیرساخت ها را ندارد، بجای اینکه اول فکر کنیم، اول کار می کنیم و بعد از بوجود آمدن مشکلات، به فکر حل آنها هستیم، پردیس به معنی بهشت است اما این شهر چه شباهتی به بهشت دارد، نمی دانم

وی ادامه داد: مسئولان محلی گفتند که امکان آب رسانی به بعضی از مردم شهرستان پردیس وجود ندارد و آب با تانکر برای آنها تهیه می شود که باید تدبیری اندیشیده شود، جمعیت شهرستان پردیس در سالهای آینده به اندازه جمعیت برخی از استانهای کشور است اما یک تخت بیمارستانی دولتی هم در آن وجود ندارد، در شرق شهر تهران نیز از دوران گذشته نتوانسته ایم اقدام عملی موثری در حوزه بهداشت و درمان انجام دهیم و بار درمانی آن به سایر مراکز درمانی تهران که مشکلات زیادی دارند، منتقل می شود.

وزیر بهداشت گفت: علم و سواد سرمایه خوبی است و بشر هزینه های زیادی کرده تا به تجارب ارزشمند رسیده و امروز نیز ارتباطات، وسیع و سریع است و باید از آن در سطوح مختلف کشور استفاده کرد، از بعضی روسای کشورهای عربی خوشم می آید چون پذیرفته اند که چیزی بلد نیستند و مشاور می گیرند اما ما در ایران مشاور می‌گیریم و به مشاوره های آنها توجه نمی کنیم و برعکس عمل می‌کنیم.

هاشمی افزود: بخش عمده ای از مشکلات پروژه بیمارستان خیریه الغدیر، نقدینگی است که البته در سطح کلان، یکی از مشکلات دولت نیز است، مرحوم حاج عباس جابرانصاری خیری که این بیمارستان را ساخت بیش از یک سال است که فوت شدند و باید قبل از دومین سالگرد درگذشت ایشان این بیمارستان به بهره برداری برسد، بهره برداری از این بیمارستان نیازمند حدود 10 میلیارد تومان اعتبار و 6 ماه زمان است و تیمی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری مسئولان محلی، باید بر تکمیل و راه اندازی آن نظارت داشته باشند.

وزیر بهداشت بیان کرد: هر زمان که خیرین اراده کنند بیمارستان الغدیر را با تعرفه دولتی اداره کنند آماده هستیم که اداره آن را به خیرین واگذار کنیم، متاسفانه در کشور بجای اینکه مردم را تشویق کنیم که به روستاها مهاجرت کنند، تشویق می کنیم که به حاشیه شهرها مهاجرت کنند و اکثر این مهاجرین نیز کارگران هستند.

هاشمی تصریح کرد: تامین اجتماعی در مناطقی مانند شهرستان پردیس، بیمه شده زیادی دارد و از آنها حق بیمه دریافت می کند اما حتی یک تخت بیمارستانی هم ندارد، مشکلات درمانی پردیس، بومهن و جاجرود با راه اندازی بیمارستان خیریه الغدیر حل نمی شود و لازم است که با توجه به افزایش جمعیت پردیس به 600 هزار نفر در سالهای آینده، تمهیدات تامین زمین مورد نیاز بیمارستانی با تعداد تخت های بیشتر از سوی استانداری اندیشیده شود.

وی گفت: شهرستان پردیس حداقل به 800 تخت بیمارستانی دیگر نیاز دارد، امیدوارم نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی به حوزه بهداشت و درمان نگاه ویژه ای داشته باشند و برای حل مشکلات این حوزه، مشارکت بیشتری داشته باشند؛ امیدواریم که بودجه مورد نیاز برای ایجاد بیمارستان بزرگ در پردیس با کمک نمایندگان مجلس و سازمان برنامه و بودجه تامین شود تا دغدغه های درمانی مردم به حداقل برسد.

اجازه ندادیم که نوسانات بازار ارز بر حوزه سلامت و محصولات آن، اثرگذار باشد

هاشمی در حاشیه بازدید از بیمارستان در حال ساخت خیریه الغدیر بومهن، در خصوص تاثیر نوسانات ارز بر قیمت تجهیزات پزشکی، گفت: با تصمیم شب گذشته رئیس جمهور و مسئولان اقتصادی دولت، وظایف دستگاه‌ها مشخص شد.

وزیر بهداشت با اشاره به تامین مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی با استفاده از ارز خارجی، یادآور شد: نوسانات بازار ارز حتما بر روی دسترسی و قیمت مواد اولیه و تجهیزات پزشکی در بازار، تاثیر گذار است و یک طرف هم، بیمه ها به عنوان خریداران خدمات هستند و حتما باید تدبیر جدیدی اندیشیده شود.

هاشمی تصریح کرد: اجازه نداده ایم که نوسانات بازار ارز بر روی حوزه سلامت و محصولات آن، اثرگذار باشد اما این اقدام هم خیلی منطقی نیست چون وارد کننده باید با قیمت روز، دلار، خرید کند و فشار هم تا اندازه ای قابل تحمل است و تصمیمات ما باید علمی و منطقی باشد اما امیدواریم که با توجه به اراده دولت که شب گذشته اعلام شد، مشکلی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی پیش نیاید.

وزیر بهداشت همچنین با اشاره به بازدید خود از از بیمارستان در حال ساخت خیریه الغدیر بومهن گفت: یکی از مشکلات تهران این است که شهرستان هایی در آن ایجاد شده که هیچ فکری برای خدمات مورد نیاز آنها از جمله خدمات بهداشتی و درمانی نشده است.