تبليغات ماهواره اي از رويا تا واقعیت


بررسي تبليغات رنگارنگ ماهواره اي براي اغواي مردم؛

پس از اينکه تبليغات ماهوارهاي از محصولات لاغري اشباع شد،پاي تبليغات عجيب و غريب ديگري هم به ميان آمد؛ مثل افزايش قد در افراد بالغ با مصرف يک قرص، آن هم در عرض چند هفته!  و يا مثلا انواع داروهاي ترک اعتياد در چند روز. سياه شدن موهاي سفيد شده و بازگشت موهاي ريخته هم که جاي خود را دارد و در ميان آقايان طرفداران پر و پا قرصي دارد. اين تبليغات هر چند اين روزها همچون اوايل نميتوانند همه را فريب دهند اما هنوز هم هستند کساني که گولشان را ميخورند و هم پولشان را ازدست ميدهند و هم سلامتيشان را.

بسیاری از اوقات شاهد تبلیغاتی هستیم که در آنها هر موضوعی تبلیغ می‌شود جز واقعیت. قرص‌ها و دمپایی‌هایی که در هر سن و سال شما را هم‌قد بهترین سوپرمدل‌های جهان می‌کنند، داروها و کمربند‌هایی که از قسمت‌های موردنظرتان وزن کم می‌کنند و کرم‌هایی که تمام چروک‌ها را با یک بار مصرف صاف می‌کنند.

 اين تبليغات آنقدر تکرار ميشوند و آنقدر خوب دروغ ميگويند که حتي برخي افراد که تجربه بدي از خريد و مصرف اينگونه کالاها دارند، باز هم اين اشتباه را تکرار ميکنند. اما متخصصان در اين باره چه مي گويند؟

قرص‌های لاغری با عوارض ناشناخته

در اين سالها که تب لاغري همه افراد را در جامعه درگير کردهاست، تبليغات در اين حوزه هم رنگارنگتر از هميشه است.

 قرص‌های لاغری تهدیدی جسمی و جانی برای افراد جامعه شده‌اند. آمارهای 90 و 100درصدی که تبلیغات این قرص‌ها برای اثر بخش بودن بیان می‌کنند، هر بیننده‌ای را ترغیب به یک‌بار استفاده از این قرص‌ها می‌کند.معمولاً بسیاری از این قرص‌ها استاندارد نیستند و عوارض استفاده از آنها بسیار بیشتر از فوایدشان است. وجود شیشه و آمفتامين در ترکيبات بسياري از اين داروها اثبات شده است.  خیلی از افراد بعد از استفاده از این قرص‌ها به انواع بیماری‌ها مبتلا می‌شوند و در برخی موارد حتی اگر جان سالم به در ببرند، شانس آورده‌اند. بررسی‌های بازرسان دارویی نشان میدهد که قرص های ماهواره‌ای که عملکردشان، سوزاندن چربی و کالری در بدن معرفی شده، حاوی ترکیبات آمفتامین(شیشه)، افدرین وکافئین هستند. مصرف داروهای محتوی آمفتامین از نظر پزشکان باعث افزایش انبساط عروقی و افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، سکته های قلبی و مغزی می شود وبه بیان دیگر ازعوارض آنها می توان به لرزش، حمله قلبی، سکته، افزایش فشار خون، سیروز کبدی و تخریب بافت عضلانی اشاره کرد.

افزایش قد بعد از بلوغ غیرممکن است

روند افزایش قد فقط تا زمانی ادامه دارد که رشد فرد کامل نشده و صفحات رشد استخوان‌ها هنوز باز باشد. بعد از تمام شدن دوران بلوغ یا حداکثر 2 سال بعد از آن، به‌تدریج صفحات رشد استخوان‌ها بسته می‌شوند و دیگر به هیچ وجه، با هیچ دارو یا وسیله‌ای امکان افزایش قد برای فرد وجود ندارد، مگر از طریق اعمال جراحی که فقط در بعضی موارد خاص انجام می‌شود. این ادعا که بعد از بلوغ می‌توان با استفاده از داروها و دمپایی‌های خاص شاهد افزایش قد بود، یک ادعای محال است.

داروهایی که در حال حاضر برای افزایش قد تبلیغ می‌شوند بیشتر حاوی ترکیبات کلسیم هستند. کلسیم برای حفظ سلامت بدن و استخوان‌ها لازم و ضروری است و به طور طبیعی از طریق رژیم غذایی، با مصرف منظم لبنیات تامین می‌شود. افرادی که دچار کمبود دریافت کلسیم‌ هستند، لازم است از مکمل‌های کلسیم استفاده کنند. اگرچه مصرف مکمل کلسیم به حفظ سلامت استخوان‌ها کمک می‌کند، هیچ نقشی در افزایش قد بعد از دوران بلوغ ندارد، اما مصرف آن قبل از بلوغ به رشد کافی کمک می‌کند. البته در مورد کودکان نیز باید توجه داشت مصرف بیش از حد کلسیم نه‌تنها باعث رشد قد بیشتر از حد انتظار نمی‌شود، بلکه خطر رسوب کلسیم در کلیه‌ها و تشکیل سنگ کلیه را افزایش می‌دهد. 

دروغ ترک اعتياد

 تبلیغ داروهای غیر قانونی درمان و ترک اعتیاد در اشکال مختلف قرص و شربت نیز به چشم می خورد که هيچ يک واقعيت ندارند. تبلیغ هایی که هر شنونده ای برای نخستین بار با شنیدن آن به قطعیت اثر گذاری این داروها اطمینان پیدا می کند، کاربرد واژه هایی مانند درمان صد درصد تضمینی اعتیاد، پاکی قطعی با مصرف یک دوره دو ماهه مصرف دارو، ترک اعتیاد بدون هیچگونه درد و علائم ،صدور ضمانت نامه کتبی جهت بازگشت مبلغ دارو در صورت عدم تاثیر و از این قبیل، از جمله این راههاست.عبارات تبلیغاتی که از نظر علمی و عقلی در صورت آشنایی مختصر با بیماری اعتیاد براحتی می توان به عدم صحت آن پی ببرد، عباراتی که خواسته و آرزوی هر معتاد و خانواده معتاد را در قالب کلمات و با وعده واهی جامه عمل می پوشاند و فرد را به خرید دارو ترغیب می کند.

در این میان رواج داروهای دست ساز درمان و ترک اعتیاد معضل دیگری است که شیادان عامل آن در کنار دست به گریبان بودن فرد با بیماری اعتیاد، تلاش دارند جیب معتادان و خانواده های آنان را از این راه خالی کنند.معاون امور پیشگیری اداره کل بهزیستی خراسان رضوی در این باره ميگويد:داروهای تضمینی ترک اعتیاد تنها یک دروغ و کذب محض است.حسن حاجی پور با بیان اینکه هیچ دارو به صورت معجزه آسا به درمان اعتیاد کمک نمی کند، افزود: بسیاری از مراجعه کنندگان به مراکز درمان اعتیاد در این استان، پیش از مراجعه به میزان و مدت زیاد از این داروها استفاده کرده اند و به دلیل بی نتیجه بودن آنها راهی مراکز مجاز درمان شده اند.وی افزود: این داروها دارای ترکیباتی از مواد مخدر هستند که فرد با مصرف آنها حالش خوب است اما با پایان مصرف دارو، دچار عارضه ها و علایم ترک اعتیاد می شود و به ناچار یا به استفاده دوباره دارو و یا به استفاده از مواد مخدر رو می آورد و این دور باطل ادامه می یابد.

آرايشي ها

در خصوص محصولات آرایشی و بهداشتی، دبیر انجمن متخصصان پوست و موی ایران می‌گوید: بیش از ۹۰ درصد محصولات آرایشی و بهداشتی که در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود کیفیت لازم را ندارد و غیرقابل اطمینان هستند.دکتر محمد گلشنی ادامه می‌دهد: اغلب محصولات آرایشی و بهداشتی که در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ و در کشور توزیع می‌شود برچسب تایید وزارت بهداشت ندارند و از همین رو نمی‌توان با اطمینان از این محصولات استفاده کرد.

مردم بايد آگاه شوند

داروهای معجزه‌گری که در شبکه‌های مختلف ماهواره‌ای، تبلیغات آنها پولهای هنگفتی را به جیب گردانندگان آنها واریز می کند، اغلب، چیزی نیستند جز مخلوط خطرناک محتوای کپسولها و قرصهای مختلفی که در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند؛ مخلوطی که در عین حساس بودن میلی‌گرم مواد آنها، به وسیله افراد بیسواد و شیاد حتی بدون رعایت بهداشت فردی و با دستهای آلوده تهیه شده و در لفافهای کپسولهایی که مارکهای جهانی دارند، ریخته می شود و در منزل متقاضیان به آنها عرضه میگردد. این داروها، نه‌تنها دارنده استاندارد نيستند، بلکه اساسا مقوله‌ای به نام استاندارد، شامل آنها نمی‌شود.

به گفته کارشناسان، با فرهنگ‌سازی شایسته در جامعه باید بستری فراهم شود که افراد جامعه فریب این‌گونه تبلیغات را نخورند چرا که فروشندگان اين کالاها و اجناس، هیچ‌گونه تعهدی در برابر افراد ندارند و بی‌توجهی به این امر‌، آینده کشور را از لحاظ روحی و روانی با خطر جدی مواجه خواهد کرد.