بیماری های غیر واگیر عامل 80 درصد مرگ و میر در کشور است


باقر لاریجانی عصر یکشنبه در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست مبارزه با بیماری های غیرواگیر با حضور «احمد المنظری» مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهان بهداشت که در وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: ایران تجربیات خوبی در مبارزه با بیماری های غیرواگیر دارد و خوشبختانه اطلاعات بسیاری در این زمینه از تمام استانهای کشور به صورت منظم در وزارت بهداشت جمع آوری شده است.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط مختلفی که در استانهای کشور وجود دارد، لازم است برنامه مبارزه و کنترل بیماری های غیر واگیر به صورت استانی اجرا شود.لاریجانی گفت: کمیته های متفاوتی برای انواع بیماری های غیرواگیر از جمله دیابت، سرطان، بیماری های قلبی و عروقی و همچنین بیماری های تنفسی تشکیل شده و برای هر کدام از آنها برنامه مشخصی داریم.

وی افزود: این کمیته ها در درون وزارت بهداشت و با حضور نماینده وزارتخانه هایی که در سلامت مردم نقش دارند تشکیل شده و شاهد پیشرفت های آموزشی و برنامه ریزی مناسبی در این زمینه هستیم.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به نشست امروز با حضور مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی گفت: در این نشست اطلاعات و تجربیات وزارت بهداشت را در مبارزه با بیماریهای غیرواگیر منعکس کردیم و از تجربیات کشورهای دیگر در این زمینه آگاه شدیم.