بهاره و تئوری شیشه پپسی!


ابتدای هفته پیش بود که خبرهایی مبنی بر تجاوز به دختر بچه 5 ساله افغانی منتشر شد و پس از آن هم رئیس اورژانس اجتماعی کشور تجاوز به دختربچه افغان در خمینی‌شهر را تائید کرد و گفت:« مورد کودک آزاری مربوط به دختربچه‌ای افغان است که هفته گذشته در حالی که در مقابل خانه مشغول بازی بوده، از سوی سه مرد متجاوز ربوده و پیکر نیمه جان او چند ساعت بعد در خرابه‌ای پیدا می‌شود.» 

همین موضوع باعث شد تا داغ اهورا و آتنا و کیمیا و دیگر قربانیان تجاوزات جنسی که این روزها شمارشان از دستمان در رفته تازه شود و بار دیگر به صورت شفاف تصویری از انحرافات و فجایع موجود در زیر پوست شهر نمایان شود. صحبت های مادر بهاره از تجاوز به دختر بچه 5 ساله اش به قدری دردناک بود که دل هر کسی را خون می کرد؛ پس از آن هم کلیپ هایی از سخنرانی روحانی محله‌ای واقع در خمینی‌شهر اصفهان انتشار یافت که در آن نشان می داد که روحانی گفتنی زیاد دارد. او می‌گفت با وجودی که افغان‌ها چندان به فکر همدیگر نیستند اما همسایه‌های ایرانی به مهاجران کمک می‌کنند. لازم به ذکر است که این گفتگو به دلیل گریستن روحانی محل، ناتمام می ماند.

کمی بعد از تائید اورژانس اجتماعی و گریستن روحانی محل و تعریف های مادر بهاره از فاجعه ای که اتفاق افتاده است، نوبت به نمایندگان همیشه در صحنه مجلس شورای اسلامی رسید، محمد جواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر که سابقه او مشخص است، در واکنش به انتشار خبر تجاوز به دختر بچه افغان در این شهر، خواستار برکناری رئیس اورژانس اجتماعی شده بود، آن هم به دلیل انتشار خبر حادثه! او با وجود تایید پزشکی قانونی از مواضع خود کوتاه نمی‌آید و بروز تجاوز را تکذیب می‌کند.

 پس از آنکه رئیس سازمان اورژانس اجتماعی کشور خبر تلخ تجاوز به یک کودک افغانستانی ساکن خمینی‌شهر از سوی سه مرد را که گفته می‌شود ایرانی بوده‌اند، رسانه‌ای کرد،نامه‌‌ای در پایگاه اطلاع‌رسانی سیدمحمدجواد ابطحی، نماینده این شهر منتشر شد که بسیاری را متعجب کرد و واکنش‌های فراوانی را برانگیخت. او در این نامه صراحتا از انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی کل کشور، می‌خواهد که رئیس اورژانس اجتماعی کشور را به دلیل رسانه‌ای کردن موضوع و سوء استفاده رسانه‌های ضد انقلاب از کار برکنار کند.

پس از آن هم دسته‌گل تازه دیگری به آب داد و  پرسش شگفت‌انگیز دیگری طرح کرد و گفت: «یعنی بچه کوچک را به طرق مختلف نمی‌شود رفع بکارت کرد؟ فقط باید تعرض جنسی صورت گرفته باشد؟ […] اگر بر اساس ورود «شیشه پپسی» بوده باشد چه؟»

محمود مسلم‌زاده فرماندار خمینی شهر اصفهان نیز می گوید:« ما اصل قضیه و تعداد مجرمین را به هیچ عنوان تایید نمی کنیم و نباید ذهن افکار عمومی را بهم ریخت،  متاسفانه برخوردی که از سوی برخی رسانه ها با این موضوع صورت گرفت را انتظار نداشتیم. نباید فراموش کرد که شبکه های بیگانه به دنبال فضا سازی هستند. این شبکه ها طوری مسائل را انتقال می دهند تا بین بین ایرانی و افغانستانی و شیعه و سنی فرق گذاشته و اختلاف ایجاد کنند، درحالی که همه ما برادر و برابریم؛ ولی برخی تلاش دارند از این گونه فضا ها سوء استفاده کرده و بحث هارا به انحراف و حاشیه بکشانند.»

این در حالی است که پزشکی قانونی   تجاوز به دختر بچه افغان در خمینی‌شهر را تایید کرده است و احمد شجاعی رییس پزشکی قانونی کل کشور تظهار داشت: « موضوع تجاوز به دختربچه افغان در خمینی‌شهر توسط سازمان پزشکی قانونی تایید شده است. »

درباره صحبت های جناب ابطحی باید این موضوع را ذکر کرد که در موارد عینی مثل اتفاق پلاسکو و ماجرای آتنا و غیره شاهد بودیم که عدم اطلاع رسانی نه تنها از ترویج گناه جلوگیری نکرد، بلکه  باعث به وجود آمدن حواشی بسیار و دامن زدن به این فضا شد و در ثانی این موضوع را هم نمی توان کتمان کرد که عدم اطلاع رسانی صحیح باعث سوءاستفاده «دشمنان» می شود نه اطلاع رسانی دقیق و صحیح از ماجرا، در واقع از سخنان این نماینده مجلس چنین پیداست که برای پوشاندن کم کاری های خود و دیگر دوستانشان، به تئوری شیشه پپسی و امثالهم روی آورده اند چرا که همه بر این موضوع واقفند که لایحه حمایت از کودکان همچنان روی میز نمایندگان خاک میخورد!

از آن گذشته طبق گزارشات میدانی انجام شده توسط برخی خبر گزاری ها، اهالی محله‌ای قدیمی در خمینی شهر که به دختربچه افغان در آن تعرض شد می‌گویند برخی خانه‌ها در این محله پاتوق معتادها و موادفروش‌ها شده و با وجود شکایت اهالی، کسی رسیدگی نمی‌کند. باید از نماینده مجلس پرسید چگونه به مشکلات این مردم رسیدگی نمی کینید و در عین حال به تئوری شیشه نوشابه و پپسی که بیشتر انسان را به یاد واقعه کهریزک می اندازد، چشم دوخته اید و از همه مهم تر این که کجای قانون اساسی نوشته شده که تجاوز به وسیله شیشه پپسی، تجاوز به عنف محسوب نمی شود و در صورت انزال بکارت به این روش فرد متجاوز می تواند راست راست در خیابان راه برود و آزادانه زندگی کند! 

در عین حال باید به این موضوع نیز توجه شود که اگر این اتفاق بر عکس رخ می داد، یعنی دختری ایرانی در افغانستان مورد تجاوز سه مرد افغانی قرار می گرفت آیا همین نمایندگان مجلس باز هم تئوری شیشه نوشابه و پپسی را ارائه می دادند؟ آیا در اظهارات ابطحی قبل از جلوگیری از اشاعه گناه، رنگ و بویی از نژاد پرستی دیده نمی شود؟

این در حالی است که امیرحسین پورجعفر ۱۶ ساله که قاتل ستایش نام گرفت و بالای دار رفت و  یا اسماعیل رنگرز قاتل آتناو حتی   مسایلی که دست به دست هم دادند تا بهاره 6 ساله مورد آزار قرار گیرد و تکرار یک سویه این خبرها در ماه‌های اخیر،  گمانه‌زنی ها در خصوص بالارفتن آمار کودک آزاری و تجاوز را افزایش داده است . اما آیا به واقع چنین است؟! به باور رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران « افزایش آمار تجاوزها، قابل اثبات نیست ، چرا که تا پیش از این آماری در این خصوص وجود نداشته که به ما نشان دهد، وضعیت بدتر شده است.»

  موسوی‌چلک، معتقد است: «آمار آزارهای جنسی، در ایران قابل اثبات نیست.» او می گوید:« گسترده شدن اخبار مربوط به تجاوز و به ویِژه کودک آزاری جنسی الزاما به معنای افزایش وقوع این پدیده نیست. به این دلیل که پیش از اینها هم آماری نداشتیم که با استناد به آن بگوییم قبلا آمارها این چنین بود و حالا به این تعداد افزایش پیدا کرده است. آمارهایی هم که پیش از اینها وجود داشت بیشتر بر اساس مواردی بود که به سازمانهای مختلف خدماتی و حمایتی ارجاع شده بود.  آنچه باعث شده اینگونه به نظر بیاید که آمار تعرض و آزار جنسی افزایش پیدا کرده ، مشهودتر شدن وقایعی از این دست است.»

لازم به ذکر است که سعید فریور مدیر کل بهزیستی آذربایجان غربی گفته است:  «در سال گذشته ۲۶۶ کودک کار و خیابانی بین ۷ تا ۱۴ سال در ارومیه جمع آوری شد که از این تعداد یک کودک غیرایرانی بود. از این تعداد ۷۰درصد کنار خانواده زندگی می کردند و فقط ۵ نفر ازآنها هردو والدین خود را از دست داده بودند و ۱۲۳ کودک سابقه یک بار کودک آزاری و۲۱ کودک بیش از چند نوع سابقه کودک آزاری داشته اند. ۵۵ درصد کودکان کار جمع آوری شده به عبارتی۱۴۸ کودک دانش آموز مقطع ابتدایی و ۲۵ کودک نیز ترک تحصیل کرده‌اند.» این آمار ها تنها مربوط به یک شهر کوچک در کل کشور است و به همین دلیل هم فاجعه بار محسوب می شود! 

مهم نیست که کودک آزاری در حال افزایش است یا نه! مهم نیست به بهاره تجاوز شده یا به وسیله شیشه پپسی انزال بکارت صورت گرفته است! مهم نیست که بهاره دختری افغانی است یا ایرانی! مهم این است که در کشور ما به یک دختر 5 ساله توسط 3 مرد به بد ترین شکل ممکن تجاوز شده به نحوی که کار کودک برای جلوگیری از خون ریزی بیشتر به اتاق عمل و بستری در بیمارستان کشیده شده است! آقای نماینده مجلس مهم این است که امثال آتناها، اهورا ها، کمیاها و بهاره ها قربانی بی مسئولیتی و بی کفایتی شما می شوند!