آغاز هم افزایی و همکاری محیط زیست شهرداری تهران و موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور


به گزارش فتو لند به نقل از روابط عمومی مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، صدرالدین علیپور رئیس این مرکز در نشستی که با عادل جلیلی رئیس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور برگزار شد، به لزوم توجه به تنوع زیستی شهر تهران تاکید نمود و گفت: تنوع زیستی بعنوان یکی از شاخص های ارزشمند محیط زیست شهری علاوه بر آنکه نقش مهمی را در چرخه حیاط ایفا می کند، تاثیری شگرف بر روی روح و روان مردم شهر می گذارد.

وی با اشاره به گونه های گیاهی که بخشی از تنوع زیستی را شامل می شوند، خاطرنشان ساخت: باغ گیاه شناسی ملی ایران از ظرفیت های آموزشی، تفرجی و پژوهشی برخوردار است اما هنوز آنگونه که شایسته است از پتانسیل آن استفاده نشده و تا حدودی ناشناخته است.

رئیس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار در خصوص لزوم همکاری های مشترک گفت: شهرداری تهران بعنوان یک سازمان اجرایی به منظور معرفی باغ گیاه شناسی ملی ایران به شهروندان و استفاده بهینه از تمامی پتانسیل های آن، آماده هرگونه همکاری با موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور به ویژه در بخش تنوع زیستی، کاربرد انرژی های خورشیدی و بازچرخانی آب است.

علیپور ادامه داد: هم اینک با توجه به وضعیت محیط زیست شهر تهران، شعار گونه عمل کردن اتفاقی را رقم نخواهد زد و باید در این زمینه با عملگرایی و جهت دهی مناسب وضعیت محیط زیستی شهر را بهبود بخشیم.

وی با تاکید بر این که باغ گیاه شناسی ملی ایران باید بعنوان یک مورد شاخص برای همه اقشار جامعه به خوبی معرفی شود، گفت: مرکز مدیریت محیط زیست می تواند با اتکا به ظرفیت برنامه ای و بودجه ای خود پروژه های ویژه ای را به صورت پایلوت در باغ گیاه شناسی ملی ایران اجرایی نماید، از جمله راه اندازی یک سایت پرنده نگری، برگزاری مناسبت های محیط زیستی و تورهای طبیعت گردی که مخاطبان این باغ را افزایش خواهد داد.

در ادامه نشست عادل جلیلی رئیس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور و معاون پژوهش باغ ملی گیاه شناسی ایران ضمن تشکر از اعلام آمادگی مرکز محیط زیست شهرداری تهران جهت افزایش همکاری های دو جانبه گفت: هدف از ایجاد باغ گیاه شناسی ملی ایران که زیرمجموعه موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور است ، حفظ منابع گیاهی ایران و دیگر کشورها و تشکیل یک بانک ژنتیکی است.

وی امکان انجام فعالیت های پژوهشی و همچنین فراهم آوردن محیطی مناسب جهت آموزش عموم مردم، دانش آموزان و کودکان را دیگر مزیت های باغ گیاه شناسی ملی ایران دانست و گفت: در چند سال اخیر با آموزش های صورت گرفته، تغییر مثبت رفتار شهروندان با گونه های جانوری و گیاهی بسیار محسوس بوده است.

رئیس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور در پایان با اظهار اینکه به محیط زیست نباید جزئی، بخشی و منقطع نگاه کرد و برای ارتقاء کیفیت محیط زیست شهری نیاز به هم افزایی همه بخش ها به ویژه بخش اجتماعی و فرهنگی بعنوان یکی از اساسی ترین قسمت ها است، گفت: موسسه جنگل ها و مراتع کشور و همچنین باغ گیاه شناسی ملی ایران ضمن آنکه نیاز به حمایت همه جانبه دارد، آماده هرگونه همکاری با مجموعه شهرداری تهران است.

گفتنی است این نشست با حضور معاونین، مدیران و مرکز مدیریت محیط زیست شهرداری تهران و همچنین کارشناسان و متخصصان گیاه شناسی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور برگزار شد.

لازم به ذکر است در پایان از باغ گیاه شناسی ملی ایران به طور گسترده و علمی بازدید بعمل آمد.